Jesteś tutaj:
Strona główna »
Historia »
Ósma ekspozytura
Reprezentujesz księgarnię lub wydawnictwo? Skontaktuj się z nami!  Logowanie / Rejestracja

Ósma ekspozytura

Historia

Cena: 22,94 PLN

Autor: , Paweł M. Lisiewicz
Liczba stron: 140
Format: 145x205
Rok wydania: 2007
ISBN: 83-86245-83-2
Wydawnictwo: CB Agencja Wydawnicza
Oprawa: Miękka


Ósma Ekspozytura to kontynuacja historii wywiadu Armii Krajowej.
Poświęcona została ogniwu centralnej sieci wywiadowczej AK, jakie istniało we Lwowie w latach 1941-1945, niezależnie od lokalnego wywiadu. Była to Ekspozytura II Oddziału Informacyjno-Wywiadowczego Komendy Głównej ZWZ/AK.
Centralną postacią jest tutaj oficer kierujący tą Ekspozyturą. Stefana poznałem w maju 1943 roku i pozostawałem z nim w kontakcie do końca następnego roku, będąc pionkiem szachownicy, na której rozgrywał partię z Niemcami.
Ocierałem się o działania operacyjne Ósemki, ale nie wiedziałem kim jest Stefan, ani też nie zdawałem sobie sprawy z wielu innych rzeczy. Dopiero po wojnie dowiedziałem się, że Stefan Górski, alias Czesław Świeczkowski, Stukas to Stefan Klewenhagen i że to właśnie on kierował Ósmą Ekspozyturą, mając za sobą niezwykłe przygody i peregrynacje wojenne.

Obaj nie mieliśmy żadnych predyspozycji do tego rodzaju roboty i nikt z nas nie przewidział, że ten epizod wojenny - dla Stefana obowiązek żołnierski, dla mnie, wyrostka, harcerska przygoda - zaciąży prawie na całym życiu.
Mogło się wydawać, że temat Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego został już całkowicie wyeksploatowany przez Jerzego Węgierskiego, Grzegorza Mazura oraz Stanisława Pempla. A jednak - niczym w badaniach archeologicznych - każda kolejna warstwa odsłania nowe tajemnice. Ósma Ekspozytura skutkiem izolacji nie była znana lokalnemu dowództwu, a tym bardziej lwowskiemu środowisku AK. O jej istnieniu wiedziało niewielu, a i oni nie znali szczegółów. Stąd historia tej utajnionej komórki wywiadowczej oraz powojenne losy jej animatorów nie znalazły dotąd odbicia w monografiach Obszaru Lwowskiego ZWZ/AK.
Powojenny czas nie był życzliwy tematowi. Okres stalinizmu to lata absolutnego milczenia, póżniej zaledwie fragmenty tej historii miały szansę przecisnąć się przez ucho igielne cenzury PRL. Dopiero po zmianach ustrojowych w czerwcu 1989 roku można było realnie zastanowić się nad opracowaniem tematu. To, co zapamiętałem, nie wystarczało. Tymczasem powstały sprzyjające okoliczności umożliwiające dotarcie do materiałów żródłowych: fragmentów sowieckich akt, akt byłych organów bezpieczeństwa publicznego PRL oraz akt sądowych.
Ilość

Kontynuuj zakupy   do koszyka
Powiadom znajomego   Pokaż kartę produktu
Dodaj opinię

Klienci, którzy kupili: Ósma ekspozytura, kupili również:

12 kroków dla dorosłych dzieci*
Książka opracowana z myślą o tych, którzy doznali urazów w dzieciństwie, byli krzywdzeni przez rodziców bądź opiekunów. Jej podstawą jest program "12 Kroków", dzięki któremu miliony osób zdrowieje z uzależnień, zachowań kompulsywnych i obsesyjnych. Kładzie ona nacisk na rolę poznawania samego siebie i przemian osobowości jako głównych mechanizmów zdrowienia.
30,90 PLN
Aby wybaczyć. Poradnik dla rodzin alkoholików
Inspiracją do napisania książki stały się cotygodniowe spotkania rodzin alkoholików w Ośrodku Terapii Uzależnień IPiN w Warszawie.
26,50 PLN
Arado Ar 240 (Samoloty Profile nr 1)
Hobbystom, modelarzom, miłośnikom lotnictwa...
17,40 PLN
Arteterapia. Od rozważań nad teorią do zastosowań praktycznych.
"Prace i dorobek zespołu współpracującego z prof. Karolakiem są dobrze znane w Polsce i poza granicami kraju. Kolejne konferencje i spotkania oraz inicjatywy wspierające ruch związany z arteterapią pozwalają mieć nadzieję, że uzyskiwać ona będzie coraz większe znaczenie w Polsce.
50,00 PLN
Asy, damy i ułani. Polscy artyści, pisarze i poeci na Zachodzie 1939-1989
Zbiór szkiców o wybitnych polskich artystach (kompozytorach, piosenkarkach, śpiewakach), pisarzach i poetach, którzy po wrześniu 1939 roku znaleźli się na Zachodzie i po 1945 roku pozostali na emigracji
45,00 PLN
Bohater obrony Helu
Biografia wybitnego oficera Polskiej Marynarki Wojennej, specjalisty w zakresie artylerii nadbrzeżnej. We wrześniu 1939 r. ówczesny kpt. mar. Zbigniew Przybyszewski dowodził baterią cyplową im. Heliodora Laskowskiego, dysponującą 4 działami Bofors kal. 152,4 mm produkcji szwedzkiej. Bateria odegrała istotną role w obronie polskiego Wybrzeża, m.in tocząc kilka pojedynków z okrętami niemieckimi. Największym sukcesem było trafienie kilkoma pociskami niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein".
47,76 PLN
Broń biologiczna
Broń biologiczna to drobnoustroje chorobotwórcze (wirusy, bakterie, riketsje, grzyby), materiały z nich pochodzące, toksyny biologiczne oraz środki do ich przenoszenia. Celem użycia broni biologicznej jest wywołanie ostrych i przewlekłych chorób, doprowadzając do epidemii ludzi, zwierząt lub roślin. Zasadniczo rozpatrywanymi środkami są jednak te, które mogą bezpośrednio oddziaływać na człowieka i mogą być zastosowane jako środek do prowadzenia wojny ekonomicznej lub do wyparcia sił (ludności) z danego obszar. Oddziaływanie tych środków na człowieka będzie uzależnione od ich rodzaju oraz podjętych czynności profilaktyczno – ochronnych. Środki biologiczne, których działanie nie jest śmiertelne będą zazwyczaj oddziaływać czasowo. Natomiast, środki o działaniu śmiertelnym oraz epidemiotwórcze będą przyczyną powstawania zasadniczych strat wśród żołnierzy i ludności cywilnej. Unikalną dla wielu z tych środków oraz odróżniającą je od chemicznych odpowiedników cechą jest zdolność do powielania w organizmie w czasie i zwiększenie efektu chorobotwórczego
20,00 PLN
Cela śmierci
Wstrząsająca relacja o przeżyciach młodego absolwenta Państwowej Szkoły Morskiej, podczas wojny żołnierza AK w okręgu Kielecko-Radomskim Jodła?, aresztowanego w 1952 r. W styczniu 1953 r. skazany został dwukrotnie na karę śmierci. Był więziony na Mokotowie (Warszawa), we Wronkach i w Rawiczu. W podziemiach więzienia mokotowskiego pozorowano jego rozstrzelanie. Uwolniony 19.01957 r., wrócił na morze.
23,10 PLN
Dawne Pokucie i Huculszczyzna w opisach cudzoziemskich podróżników. Wybór tekstów z lat 1795-1939
Siedem opisów Pokucia i Huculszczyzny, powstałych na przestrzeni prawie 150 lat (1794- 1939), a sporządzonych przez cudzoziemskich podróżników, było dotąd znanych jedynie wąskiemu gronu badaczy. Dzięki tej publikacji, opisami tymi będą mogły się zainteresować szersze kręgi miłośników Huculszczyzny.
45,90 PLN
Doświadczenia  wojenne polaków a kształtowanie tożsamości etnicznej
Książka ta jest adresowana zarówno do socjologów, politologów, historyków, psychologów, jak również do wszystkich tych, którzy żywo interesują się historią drugiej wojny światowej.
25,00 PLN
Dyrektywa: Milczeć! Za kulisami MSW i nie tylko...
Dyrektywa: milczeć! jest relacją o - działalności polskich służb specjalnych ze szczególnym uwzględnieniem służb MSW - niechcianej prawdzie - Żydach w bezpiece - wybranych akcjach służb specjalnych - zabójstwie Bohdana Piaseckiego i różnych wersjach dotyczących tego morderstwa - aferach związanych ze służbami specjalnymi MSW - Marianie Zacharskim - czy (?) kompletnym amatorze w wywiadowczym fachu? - Józefie Oleksym - czy (?) wytrawnym graczu politycznym? - "bólu głowy" decydentów przy temacie: co zrobić z tajnymi teczkami bezpieki obecnej kondycji polskich służb specjalnych
26,25 PLN
Generałowie II Rzeczypospolitej A-G Tom 1
Książka jest 1 tomem cyklu biograficznego poświęconego generałom II Rzeczypospolitej.
38,26 PLN