Jesteś tutaj:
Strona główna »
Proza, beletrystyka, publicystyka »
Ballada Rycerska
Reprezentujesz księgarnię lub wydawnictwo? Skontaktuj się z nami!  Logowanie / Rejestracja

Ballada Rycerska

Proza, beletrystyka, publicystyka

Cena: 29,90 PLN

Format: 148x210
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 502
ISBN: 978-83-60660-93-5
Język: polski
Wydawnictwo: Sowa
Autor: Wolski Stefan
Oprawa: Miękka


Ballada rycerska to powieść historyczna o powstaniu krakowskim 1846 i Edwardzie Dembowskim. Historia, mimo dość obfitego zasiewu, nie odkryła jeszcze i nie wyjaśniła do końca tajemnic życia i osobowości Edwarda Dembowskiego. Druga powieść po powieści o ks. Piotrze Ściegiennym pt. „Ballada chłopska”. Jest to rzecz o tych trudnych sprawach i wspaniałym człowieku, może bardziej przywodzącym na myśl legendy o błędnych rycerzach, niż późniejszych herosach nadciągających już czasów.

Stefan Wolski (ur. 24 października 1914 r. w Humaniu w guberni kijowskiej, zm. 23 marca 1992 r w Lublinie) - prozaik i poeta, adwokat, uczestnik lubelskiego życia literackiego.

Urodził się w polskiej rodzinie inteligenckiej pochodzenia szlacheckiego jako syn Walerego Ludwika Wolskiego herbu Ślepowron i Benigny Katarzyny z Sobańskich herbu Korczak. W okresie rewolucji październikowej, po zaginięciu ojca, matka repatriowała się z nim i starszym synem Antonim do Polski; ostatecznie w 1922 r. zamieszkał w Lublinie.

W 1928 r. rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum im. St. Staszica. Maturę zdał w roku 1935, po czym odbył służbę wojskową, kończąc kurs podchorążych rezerwy w Łucku. W roku akademickim 1936/1937 rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Nauk Społeczno Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pracując równocześnie w Zarządzie Miasta (był m.in. sekretarzem prezydenta miasta). W 1939 r. ożenił się z Reginą Kocyk.

Wojnę i okupację hitlerowską przeszedł w szeregach Armii Krajowej w stopniu podporucznika, następnie porucznika. Działał pod pseudonimem "Tomasz". Pełnił funkcję szefa kolportażu w komórce BIP okręgu.

Po wyzwoleniu kontynuował studia prawnicze na KUL-u, 30 sierpnia 1946 uzyskał stopień magistra prawa, po ukończeniu aplikacji sądowej, wpisany został na listę adwokatów. Jako adwokat podejmował się obrony ludzi sądzonych w czasach stalinowskich za działalność przeciwko systemowi. Uchodził za specjalistę w tego typu obronach.

Stefan Wolski był członkiem założycielem Lubelskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, w którego strukturach działał pełniąc min. funkcje sekretarza, skarbnika, wiceprezesa. Od tego czasu nieprzerwanie uczestniczył w zorganizowanych formach życia literackiego i artystycznego Lublina.W tym czasie organizował dla społeczeństwa Lublina i Lubelszczyzny tzw. "akcję literacką", tj. spotkania autorskie z udziałem członków oddziału oraz kolegów z innych oddziałow ZLP. Osobiście często i chętnie spotykał się w Lublinie i w terenie ze społeczeństwem, również z młodzieżą szkolną, starając się jak najbardziej wzbogacić jej wiedzę o literaturze polskiej i obcej, kulturze. Organizował "Wieczory Kameny" w Lublinie w latach 50 i 60. Współpracował z redakcjami: przed wojną "Czas", "Świt", po wojnie "Stolica", "Nowiny literackie", "Kamena" również jako członek redakcji.

Pochowany został na cmentarzu katolickim przy ulicy Lipowej w Lublinie.

Ilość

Kontynuuj zakupy   do koszyka
Powiadom znajomego   Pokaż kartę produktu
Dodaj opinię

Klienci, którzy kupili: Ballada Rycerska, kupili również:

Ballada Chłopska
Dostępne w 24 godziny
Książka jest opowieścią biograficzną o ks. Piotrze Ściegiennym, przywódcy chłopów o Królestwie Polskim, organizatorze powstania 1844 roku w Lubelskim i Kieleckiem. Powieść przybliża interesującą postać księdza polskiego działacza niepodległościowego i przywódcy chłopstwa. Wielowątkowa akcja, intrygujące sylwetki bohaterów na tle sytuacji panującej w Królestwie Polskim w tamtym czasie zachęca do lektury.
19,90 PLN
DRAMATY
"Dramaty" to zbiór czterech różnych sztuk. Pierwsza "Choćby za sto lat" napisana w 1954 roku to sztuka w 3 aktach, której akcja toczy się na tle dziejów buntu Związku Chłopów ks. Piotra Ściegiennego. Druga "Upadek Złotego" z roku 1955 to komedia z wczesnego okresu działalności Funduszu Wczasów Pracowniczych. Trzecia "Niedobra droga" powstała w 1956 - sztuka z okresu ujawniania się po II wojnie światowej. Czwarta ostatnia pod tytułem "Złoty pierścionek" napisana w 1961 sztuka dzieje się na tle Powstania Warszawskiego.
19,90 PLN
Estetyka i sztuka japońska. Wybrane zagadnienia
Książka jest rodzajem wstępu do estetyki i sztuki japońskiej. Jej zasadniczym celem jest wprowadzenie polskiego czytelnika w coraz bardziej popularną w naszym kraju dziedzinę wiedzy. W książce omówione zostały główne problemy związane z ogólnymi cechami tradycyjnej estetyki japońskiej oraz jej historia od czasów najdawniejszych do współczesności.
96,27 PLN
Imagines potestatis. Rytuały, symbole i konteksty fabularne władzy zwierzchniej. Polska X - XV w.
Zbiór studiów dotyczących roli ceremoniału w legitymizowaniu władzy monarszej w średniowiecznym państwie.
36,75 PLN
Krój i modelowanie odzieży lekkiej. Krawiectwo miarowo-usługowe
Podano w niej technikę wykonywania form odzieży lekkiej stosowaną w krawiectwie miarowo-usługowym, z uwzględnieniem typowych form spódnic, spodni, bluzek, sukienek.
52,50 PLN
Opowiadania
Książka zawiera zbiór błyskotliwych obserwacji stosunków społecznych. Opowiadania te, choć osadzone w różnych kontekstach historycznych, uwzględniają specyfikę epoki wczesnych lat powojennych. Okres ten, dla niezależnych twórców, charakteryzujący się ograniczeniami, wynikającymi przede wszystkim z nowego porządku politycznego, którego Polska stała się częścią, wymagał od autorów nie tyle wnikliwej obserwacji, ale umiejętności eufemistycznego przekazu.
19,90 PLN
Ostrokół
Książka zawiera zbiór błyskotliwych obserwacji stosunków społecznych. Opowiadania te, choć osadzone w różnych kontekstach historycznych, uwzględniają specyfikę epoki wczesnych lat powojennych. Okres ten, dla niezależnych twórców, charakteryzujący się ograniczeniami, wynikającymi przede wszystkim z nowego porządku politycznego, którego Polska stała się częścią, wymagał od autorów nie tyle wnikliwej obserwacji, ale umiejętności eufemistycznego przekazu.
9,90 PLN
Poezje
Książka zawiera większość znanych a także nieznanych, dotąd niepublikowanych utworów poezji Stefana Wolskiego, powstałych w okresie jego twórczości w latach 1930 - 1992.
29,90 PLN
Polacy i Żydzi w zaborze sowieckim
Historyk młodego pokolenia szczegółowo analizuje relacje społeczne na Podlasiu, Grodzieńszczyźnie i Wileńszczyźnie, które pod rządami Sowietów włączono do tzw. Białorusi Zachodniej.
45,15 PLN
PRZYGODY W DOLINIE ZBÓJÓW
„Przygody w Dolinie Zbójów” to coś więcej niż tylko bajka z morałem.
19,90 PLN
Skrzyżowania
„Skrzyżowania” życiorysy typowe dla powojennej Polski: Armia Krajowa, Solidarność, aparat władzy. Wszyscy razem pod jednym dachem, jakim jest Polska. Losy ludzi przeplatają się w codziennej rzeczywistości. Ostatnia powieść Stefana Wolskiego napisana w 1987 roku – jeszcze przed wydarzeniami, które nastąpiły kilka lat później.
19,90 PLN
Światła Erebu
„Światła Erebu”– 1980 rok to w historii Polski gorący okres, który stanowi tło rozgrywającej się akcji. Pytania, odpowiedzi, wewnętrzne rozterki trapiące wszystkich, którym w tym czasie przyszło żyć.
19,90 PLN