Jesteś tutaj:
Strona główna »
Biografie i wspomnienia »
Na wozie i pod wozem. Autobiografia oficera wywiadowczego "dwójki" 1890-1945
Reprezentujesz księgarnię lub wydawnictwo? Skontaktuj się z nami!  Logowanie / Rejestracja

Na wozie i pod wozem. Autobiografia oficera wywiadowczego "dwójki" 1890-1945

Biografie i wspomnienia

Cena: 63,00 PLN

Format: 168x235
Rok wydania: 2010
Liczba stron: 566
ISBN: 978-83-7339-081-2
Wydawnictwo: CB Agencja Wydawnicza
Autor: Stanisław Zenon Zakrzewski
Oprawa: Miękka


Stanisław Zenon Zakrzewski (1890-1976) - uczestnik strajku szkolnego 1905 r. maturzysta Szkoły Ziemi Mazowieckiej w 1911 r., absolwent Akademii Eksportowej w Wiedniu. Działać/ Stowarzyszenia Akademickiego ,,Ognisko", komisarz ,,Drużyn Strzeleckich". W 1915 r. wcielony do armii bawarskiej w Monachium, w 1918 r. przeniesiony do Kolna, gdzie organizował Polską Organizacją Wojskową i uczestniczył w rozbrajaniu Niemców.

Stanisław Zenon Zakrzewski (1890-1976) - uczestnik strajku szkolnego 1905 r. maturzysta Szkoły Ziemi Mazowieckiej w 1911 r., absolwent Akademii Eksportowej w Wiedniu. Działać/ Stowarzyszenia Akademickiego „Ognisko", komisarz „Drużyn Strzeleckich". W 1915 r. wcielony do armii bawarskiej w Monachium, w 1918 r. przeniesiony do Kolna, gdzie organizował Polską Organizacją Wojskową i uczestniczył w rozbrajaniu Niemców. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości adiutant gen. Aleksandra Osińskiego w Dowództwie Okręgu Generalnego Łódź oraz w Generalnym Inspektoracie Piechoty w Warszawie. Od 1919 r. oficer Oddziału 11 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (tzw. Dwójki). Współorganizator spotkania „trzech Józefów" (Piłsudskiego, Hallera, Dowbora-Muśnickiego). Oficer łącznikowy Sztabu Generalnego z aliancką Misją Plebiscytową podczas plebiscytu na Warmii i Mazurach, w czasie wojny polsko-bolszewickiej oficer łącznikowy z misją wojskową gen. Maxime'a Weyganda. Od 1922 r. attache morski w Komisariacie Generalnym RP w Wolnym Mieście Gdańsku. W latach 1923-1924 konsul RP w Monachium. Po powrocie do Gdańska m.in. dyrektor firmy „Bałtyk" (Gdański Handel Zamorski), dyrektor Targów Gdańskich, sekretarz Gminy Polskiej, redaktor naczelny „Gazety Gdańskiej". W latach 1926-1939 wicedyrektor Polskiej Agencji Telegraficznej (PAT). Był założycielem Polskiego Związku Reklamowego oraz współzałożycielem Kontynentalnego Związku Reklamy w Paryżu, a tak-/e profesorem Wyższej Szkoły Dziennikarskiej w Warszawie. We wrześniu 1939 r. - po odmowie prowadzenia PAT dla Niemców - aresztowany przez gestapo. Od 1941 r. zajmował się nauczaniem, od sierpnia 1944 r. do maja 1945 r. był osadzony w jenieckim obozie pracy w Niemczech. Po zakończeniu II wojny był m.in. redaktorem naczelnym Wydawnictw Morskich w Lidze Morskiej (czasopisma „Morze", „Młodzież Morska1'), przewodniczącym Sekcji Wodnej Wystawy Ziem Odzyskanych we Wrocławiu (1948), kierownikiem Wydawnictw Bankowych Banku Gospodarstwa Krajowego, doradcą prezesa Polskiej Izby Handlu Zagranicznego oraz doradcą ds. reklamy dyrektora Państwowego Wydawnictwa Naukowego. Wielki miłośnik żeglarstwa - od 1928 r. do końca życia zasiadał we władzach Yacht Klubu Polski oraz Polskiego Związku Żeglarskiego, był sędzią regatowym, po II wojnie brał udział w reaktywacji obu związków. W 1955 r. został członkiem założycielem Klubu Marynistów Polskich.
Ilość

Kontynuuj zakupy   do koszyka
Powiadom znajomego   Pokaż kartę produktu
Dodaj opinię

Klienci, którzy kupili: Na wozie i pod wozem. Autobiografia oficera wywiadowczego "dwójki" 1890-1945, kupili również:

12 kroków dla dorosłych dzieci*
Książka opracowana z myślą o tych, którzy doznali urazów w dzieciństwie, byli krzywdzeni przez rodziców bądź opiekunów. Jej podstawą jest program "12 Kroków", dzięki któremu miliony osób zdrowieje z uzależnień, zachowań kompulsywnych i obsesyjnych. Kładzie ona nacisk na rolę poznawania samego siebie i przemian osobowości jako głównych mechanizmów zdrowienia.
30,90 PLN
366 Obiadów - praktyczna książka kucharska (oprawa twarda)
366 Obiadów… książka kucharska z początku XX wieku napisana przez autorkę „Kucharza krakowskiego” – Marię Gruszecką. Zawiera wypróbowane przepisy smacznych i zdrowych potraw, ciast, kremów, konfitur, soków, likierów oraz praktycznych porad wraz z dyspozycjami obiadów na każdy dzień roku. Reprint niniejszego wydania z 1930 r. pozostaje wciąż aktualnym źródłem przepisów kuchni staropolskiej, z biegiem lat pozycja to wielokrotnie wznawiana i uzupełniana przez autorkę - zagościła niemal w każdym krakowskim i galicyjskim domu.
49,90 PLN
Aby wybaczyć. Poradnik dla rodzin alkoholików
Inspiracją do napisania książki stały się cotygodniowe spotkania rodzin alkoholików w Ośrodku Terapii Uzależnień IPiN w Warszawie.
26,50 PLN
Afera Joska Mitzenmachera. Tajemnice policji politycznej
Tematem książki jest osoba Joska Mitzenmachera. Była to postać niezwykle barwna - prowokotor policyjny, agent wielu wywiadów, działający od początku lat 20. do 1947 r., kiedy to ślad po nim sie urywa.
33,60 PLN
Arado Ar 240 (Samoloty Profile nr 1)
Hobbystom, modelarzom, miłośnikom lotnictwa...
17,40 PLN
Arteterapia. Od rozważań nad teorią do zastosowań praktycznych.
"Prace i dorobek zespołu współpracującego z prof. Karolakiem są dobrze znane w Polsce i poza granicami kraju. Kolejne konferencje i spotkania oraz inicjatywy wspierające ruch związany z arteterapią pozwalają mieć nadzieję, że uzyskiwać ona będzie coraz większe znaczenie w Polsce.
50,00 PLN
Asy, damy i ułani. Polscy artyści, pisarze i poeci na Zachodzie 1939-1989
Zbiór szkiców o wybitnych polskich artystach (kompozytorach, piosenkarkach, śpiewakach), pisarzach i poetach, którzy po wrześniu 1939 roku znaleźli się na Zachodzie i po 1945 roku pozostali na emigracji
45,00 PLN
Bohater obrony Helu
Biografia wybitnego oficera Polskiej Marynarki Wojennej, specjalisty w zakresie artylerii nadbrzeżnej. We wrześniu 1939 r. ówczesny kpt. mar. Zbigniew Przybyszewski dowodził baterią cyplową im. Heliodora Laskowskiego, dysponującą 4 działami Bofors kal. 152,4 mm produkcji szwedzkiej. Bateria odegrała istotną role w obronie polskiego Wybrzeża, m.in tocząc kilka pojedynków z okrętami niemieckimi. Największym sukcesem było trafienie kilkoma pociskami niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein".
47,76 PLN
Broń biologiczna
Broń biologiczna to drobnoustroje chorobotwórcze (wirusy, bakterie, riketsje, grzyby), materiały z nich pochodzące, toksyny biologiczne oraz środki do ich przenoszenia. Celem użycia broni biologicznej jest wywołanie ostrych i przewlekłych chorób, doprowadzając do epidemii ludzi, zwierząt lub roślin. Zasadniczo rozpatrywanymi środkami są jednak te, które mogą bezpośrednio oddziaływać na człowieka i mogą być zastosowane jako środek do prowadzenia wojny ekonomicznej lub do wyparcia sił (ludności) z danego obszar. Oddziaływanie tych środków na człowieka będzie uzależnione od ich rodzaju oraz podjętych czynności profilaktyczno – ochronnych. Środki biologiczne, których działanie nie jest śmiertelne będą zazwyczaj oddziaływać czasowo. Natomiast, środki o działaniu śmiertelnym oraz epidemiotwórcze będą przyczyną powstawania zasadniczych strat wśród żołnierzy i ludności cywilnej. Unikalną dla wielu z tych środków oraz odróżniającą je od chemicznych odpowiedników cechą jest zdolność do powielania w organizmie w czasie i zwiększenie efektu chorobotwórczego
20,00 PLN
Cela śmierci
Wstrząsająca relacja o przeżyciach młodego absolwenta Państwowej Szkoły Morskiej, podczas wojny żołnierza AK w okręgu Kielecko-Radomskim Jodła?, aresztowanego w 1952 r. W styczniu 1953 r. skazany został dwukrotnie na karę śmierci. Był więziony na Mokotowie (Warszawa), we Wronkach i w Rawiczu. W podziemiach więzienia mokotowskiego pozorowano jego rozstrzelanie. Uwolniony 19.01957 r., wrócił na morze.
23,10 PLN
Człowiek z ognia. Franciszek Ksawery 1506 - 1552. Zryw ku nowym horyzontom
Franciszek Ksawery (1506-1552), któremu poświęcony jest ten tomik, przewyższa swoim pełnym przygód życiem największych zdobywców i odkrywców świata czasów nowożytnych, takich jak Krzysztof Kolumb, Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, Francis Drake czy Henry Hudson.
23,00 PLN
David Livingstone
David Livingstone (1813-1873), któremu poświęcony jest ten tomik, przybył do Afryki jako misjonarz, a w historii Czarnego Kontynentu zapisał się przede wszystkim jako odkrywca.
18,00 PLN