Jesteś tutaj:
Strona główna »
Proza, beletrystyka, publicystyka »
Ze wspomnień
Reprezentujesz księgarnię lub wydawnictwo? Skontaktuj się z nami!  Logowanie / Rejestracja

Ze wspomnień

Proza, beletrystyka, publicystyka

Cena: 19,90 PLN

Format: 148x210
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 214
ISBN: 978-83-64033-36-0
Język: polski
Wydawnictwo: Sowa
Autor: Wolski Stefan
Oprawa: Miękka


Książka zawiera zbiór błyskotliwych obserwacji stosunków społecznych. Opowiadania te, choć osadzone w różnych kontekstach historycznych, uwzględniają specyfikę epoki wczesnych lat powojennych. Okres ten, dla niezależnych twórców, charakteryzujący się ograniczeniami, wynikającymi przede wszystkim z nowego porządku politycznego, którego Polska stała się częścią, wymagał od autorów nie tyle wnikliwej obserwacji, ale umiejętności eufemistycznego przekazu.

Stefan Wolski (ur. 24 października 1914 r. w Humaniu w guberni kijowskiej, zm. 23 marca 1992 r w Lublinie) - prozaik i poeta, adwokat, uczestnik lubelskiego życia literackiego.

Urodził się w polskiej rodzinie inteligenckiej pochodzenia szlacheckiego jako syn Walerego Ludwika Wolskiego herbu Ślepowron i Benigny Katarzyny z Sobańskich herbu Korczak. W okresie rewolucji październikowej, po zaginięciu ojca, matka repatriowała się z nim i starszym synem Antonim do Polski; ostatecznie w 1922 r. zamieszkał w Lublinie.

W 1928 r. rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum im. St. Staszica. Maturę zdał w roku 1935, po czym odbył służbę wojskową, kończąc kurs podchorążych rezerwy w Łucku. W roku akademickim 1936/1937 rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Nauk Społeczno Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pracując równocześnie w Zarządzie Miasta (był m.in. sekretarzem prezydenta miasta). W 1939 r. ożenił się z Reginą Kocyk.

Wojnę i okupację hitlerowską przeszedł w szeregach Armii Krajowej w stopniu podporucznika, następnie porucznika. Działał pod pseudonimem "Tomasz". Pełnił funkcję szefa kolportażu w komórce BIP okręgu.

Po wyzwoleniu kontynuował studia prawnicze na KUL-u, 30 sierpnia 1946 uzyskał stopień magistra prawa, po ukończeniu aplikacji sądowej, wpisany został na listę adwokatów. Jako adwokat podejmował się obrony ludzi sądzonych w czasach stalinowskich za działalność przeciwko systemowi. Uchodził za specjalistę w tego typu obronach.

Stefan Wolski był członkiem założycielem Lubelskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, w którego strukturach działał pełniąc min. funkcje sekretarza, skarbnika, wiceprezesa. Od tego czasu nieprzerwanie uczestniczył w zorganizowanych formach życia literackiego i artystycznego Lublina.W tym czasie organizował dla społeczeństwa Lublina i Lubelszczyzny tzw. "akcję literacką", tj. spotkania autorskie z udziałem członków oddziału oraz kolegów z innych oddziałow ZLP. Osobiście często i chętnie spotykał się w Lublinie i w terenie ze społeczeństwem, również z młodzieżą szkolną, starając się jak najbardziej wzbogacić jej wiedzę o literaturze polskiej i obcej, kulturze. Organizował "Wieczory Kameny" w Lublinie w latach 50 i 60. Współpracował z redakcjami: przed wojną "Czas", "Świt", po wojnie "Stolica", "Nowiny literackie", "Kamena" również jako członek redakcji.

Pochowany został na cmentarzu katolickim przy ulicy Lipowej w Lublinie.
Ilość

Kontynuuj zakupy   do koszyka
Powiadom znajomego   Pokaż kartę produktu
Dodaj opinię

Klienci, którzy kupili: Ze wspomnień, kupili również:

24 widoków miasta Krakowa
Dostępne w 24 godziny
24 widoków miasta Krakowa i jego okolic zdjętych podług natury przez J. N. Głowackiego wraz z opisami historycznymi. Książka jest reprintem z 1836 roku. Zawiera 24 widokówki wraz z opisami w języku polski, niemieckim i francuskim.
29,90 PLN
Allotopie. Topografia światów fikcjonalnych
Książka Allotopie. Topografia światów fikcjonalnych powstała z bardzo przyziemnej potrzeby: stworzenia swego rodzaju kompendium zbierającego teorie fikcji i narracji przydatne w analizowaniu literatury fantastycznej i światotwórczej. W odróżnieniu jednak od większości typowych monografii fantasy i SF tutaj głównym celem stała się próba zrozumienia fenomenu tytułowej allotopii – czyli takiego osobliwego świata, który mimo całej swej fantastyczności dąży do ukazywania się czytelnikowi jako wręcz bardziej realny aniżeli świat rzeczywisty. Z tej jednakowoż racji, że allotopia jest raczej rodzajem fikcyjnego świata niż gatunkiem czy nawet konwencją, przywoływane w książce powieści i cykle powieściowe – m.in. Płasklandia Edwina Abbotta Abbotta, Silmarillion J.R.R. Tolkiena, Peanatema Neala Stephensona czy Inne pieśni Jacka Dukaja – ukazują konieczność interdyscyplinarnego otwarcia badań literaturoznawczych, którym przychodzi nieraz kapitulować przed złożonością obecnych w nich konstrukcji narracyjnych. Opisywany tu szczególny przypadek fantastyki światotwórczej ma w konsekwencji niewiele wspólnego z typowym zabiegiem fantastyki, porywającym czytelnika z przydomowego ogródka do „nibylandii” i dziedziny ułudy – za to o wiele więcej ze świadomym zamieszkaniem w „nigdylandii”, i to w dodatku z wszelkimi konsekwencjami wydziedziczenia z wszystkiego tego, co naturalne, prawdziwe, faktyczne, swojskie i znajome.
39,00 PLN
Ballada Chłopska
Dostępne w 24 godziny
Książka jest opowieścią biograficzną o ks. Piotrze Ściegiennym, przywódcy chłopów o Królestwie Polskim, organizatorze powstania 1844 roku w Lubelskim i Kieleckiem. Powieść przybliża interesującą postać księdza polskiego działacza niepodległościowego i przywódcy chłopstwa. Wielowątkowa akcja, intrygujące sylwetki bohaterów na tle sytuacji panującej w Królestwie Polskim w tamtym czasie zachęca do lektury.
19,90 PLN
Ballada Rycerska
Ballada rycerska to powieść historyczna o powstaniu krakowskim 1846 i Edwardzie Dembowskim. Historia, mimo dość obfitego zasiewu, nie odkryła jeszcze i nie wyjaśniła do końca tajemnic życia i osobowości Edwarda Dembowskiego. Druga powieść po powieści o ks. Piotrze Ściegiennym pt. „Ballada chłopska”. Jest to rzecz o tych trudnych sprawach i wspaniałym człowieku, może bardziej przywodzącym na myśl legendy o błędnych rycerzach, niż późniejszych herosach nadciągających już czasów.
29,90 PLN
Charakterystyka usług turystycznych świadczonych przez gospodarstwa wiejskie na Roztoczu
W dzisiejszych czasach turyści, zastanawiając się nad miejscem wypoczynku często wybierają małe, ciche i spokojne miasteczka lub wsie położone z dala od zgiełku dużych aglomeracji.
31,50 PLN
Czołg rozpoznawczy TK-S
Ze wstępu Czołg rozpoznawczy TK-S jest chyba najlepiej opisanym pojazdem pancernym Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej. Jednak wszystkie dotychczasowe publikacje traktowały o tym pojeździe w sposób fragmentaryczny. Trudno jest wskazać taką, która opisywałaby go kompleksowo, uwzględniając wszelkie aspekty związane z jego funkcjonowaniem w strukturach WP. Dodatkowo za wyborem tego tematu zdecydowały osobiste doświadczenia Autora z tym typem pojazdu pancernego.
46,90 PLN
Don Kichot z Manczy
Przygody ubogiego szlachcica, który natchniony lekturą rycerskich romansów wyrusza w towarzystwie wiernego giermka Sancho Pansy, by pomagać biednym, słabym i pokrzywdzonym, a także walczyć ze złem.
26,00 PLN
Doświadczenia  wojenne polaków a kształtowanie tożsamości etnicznej
Książka ta jest adresowana zarówno do socjologów, politologów, historyków, psychologów, jak również do wszystkich tych, którzy żywo interesują się historią drugiej wojny światowej.
25,00 PLN
DRAMATY
"Dramaty" to zbiór czterech różnych sztuk. Pierwsza "Choćby za sto lat" napisana w 1954 roku to sztuka w 3 aktach, której akcja toczy się na tle dziejów buntu Związku Chłopów ks. Piotra Ściegiennego. Druga "Upadek Złotego" z roku 1955 to komedia z wczesnego okresu działalności Funduszu Wczasów Pracowniczych. Trzecia "Niedobra droga" powstała w 1956 - sztuka z okresu ujawniania się po II wojnie światowej. Czwarta ostatnia pod tytułem "Złoty pierścionek" napisana w 1961 sztuka dzieje się na tle Powstania Warszawskiego.
19,90 PLN
Faktoring jako jedna z metod finansowania przedsiębiorstw na polskim rynku finansowym
Celem książki jest przedstawienie instytucji finansowej, jaką jest faktoring.
36,75 PLN
KAIZEN Małymi krokami do efektywności w życiu i w biznesie
Książka „Kaizen. Małymi krokami w efektywności w życiu i w biznesie” uczy, jak wykorzystując Biblię efektywności, czyli 10 zasad Kaizen, można każdego dnia szybciej i skuteczniej realizować swoje cele. Pokazuje, jak działać pomimo przeciwności losu i jak można zmierzyć się z sytuacjami, które w naszym życiu wydają się nam nie do pokonania. To prosta i skuteczna recepta na sukces dla ludzi na każdym etapie kariery, ponieważ pokazuje, jak zadając sobie odpowiednie pytania i patrząc w głąb siebie, można uzyskać najlepsze rezultaty.
49,00 PLN
Kapitan własnej duszy. Borchardt znany i nieznany
Książka biograficzno-wspomnieniowa o autorze „Znaczy Kapitana”, napisana przez jego asystentkę; ukazuje niezwykłego człowieka w codziennym życiu i niecodziennych okolicznościach.
37,80 PLN