Jesteś tutaj:
Strona główna »
Geopolityka »
Konflikt Kaukaski w 2008 roku
Reprezentujesz księgarnię lub wydawnictwo? Skontaktuj się z nami!  Logowanie / Rejestracja

Konflikt Kaukaski w 2008 roku

Historycznym „piętnem” całego Kaukazu jest geostrategiczne położenie nie tylko
na styku regionów politycznych, ale także i wielkich imperiów i systemów cywilizacyjnych.
Uwaga ta dotyczy także Gruzji oraz dwóch parapaństw Abchazji i Osetii
Południowej. Z drugiej zaś strony jednym z najważniejszych graczy geopolitycznym
jest tu nadal Rosja. Ta sytuacja zasadniczo nie zmieniła się do czasów współczesnych,
choć należy nadmienić, że pojawienie się na tym obszarze nowych „podmiotów
imperialnych” takich jak USA, czy też doprowadziło nie tylko do zwiększenia
możliwości „manewrów dyplomatycznych” krajów miejscowych, lecz i „podbicia
stawki” całego obszaru czarnomorsko-transkaspijskiego w skali globalnej.

Pod względem polemologicznym, rozpatrując tytułowy konflikt, warto zauważyć, iż była to „mała wojna”, gdzie strona gruzińska niewątpliwie przegotowywała się do konfliktu asymetrycznego z Osetyjczykami, zaś Rosja do „konwencjonalnego konfliktu zbrojnego”. W tym miejscu należy zauważyć także na pewne rozróżnienie terminologiczno-metodologiczne – dla zwolenników tezy o „agresji moskiewskiej” była to w zasadzie wojna gruzińsko-rosyjska o Republikę Osetii Południowej, zaś dla jej krytyków – wojna gruzińsko-osetyjska (III wojna osetyjska,wojna sarmacka), gdzie Rosja wystąpiła w charakterze siły trzeciej, „przywracającej
pokój”. Natura tego zbrojnego starcia nie nakreśliła jasno zarysowanego początku. Także nie miało ono wyraźnego i jednoznacznego zakończenia, gdyż nie było celu strategicznego pozwalającego na odniesienie decydującego zwycięstwa. Rozszerzenie „bazy wojny” groziło bowiem jej niekontrolowaną eskalacją. W rezultacie walkę stoczono o cele substrategiczne, zaś pokój nie był ani punktem wyjścia, ani też stanem docelowym. Odwołując się zatem do rozważań Ruperta Smitha możemy zauważyć, iż wojna sierpniowa – to wręcz modelowy przykład postnowoczesnej „wojny wśród społeczeństw” (war among the people).
Średnia ocena produktu (5 / 1)

Ilość

Kontynuuj zakupy   do koszyka
Powiadom znajomego   Pokaż kartę produktu


Ryszard (2012-12-22 05:52:08)
Fajna zbiorówka-kompedium o tej wojnie. Obecnie na rynku ciężko znaleźć coś lepszego.

Dodaj opinię

Klienci, którzy kupili: Konflikt Kaukaski w 2008 roku, kupili również:

„Łupaszka” „Młot” „Huzar” Działalności 5 i 6 Brygady Wileńskiej AK 1944-1952
Autorzy w efekcie długotrwałych badań opracowali pierwszą bodaj, tak szczegółową i dokładną monografię jednego z najważniejszych zgrupowań polskiej antykomunistycznej partyzantki okresu lat powojennych.
145,95 PLN
„Studia Geopolitica” , Rok (1) 2010/2011
Zasadniczym celem pisma, stworzonego przez Inicjatywę Wydawniczą „Politikon”, jest propagowanie osiągnięć z zakresu geopolityki oraz integracja środowiska geopolitycznego wokół określonych tematów, projektów naukowo-badawczych oraz konferencji monograficznych. Na czele zespołu redakcyjnego stanęli dr Robert Potocki i dr Wojciech Kazanecki.
34,00 PLN
366 Obiadów - praktyczna książka kucharska (oprawa twarda)
366 Obiadów… książka kucharska z początku XX wieku napisana przez autorkę „Kucharza krakowskiego” – Marię Gruszecką. Zawiera wypróbowane przepisy smacznych i zdrowych potraw, ciast, kremów, konfitur, soków, likierów oraz praktycznych porad wraz z dyspozycjami obiadów na każdy dzień roku. Reprint niniejszego wydania z 1930 r. pozostaje wciąż aktualnym źródłem przepisów kuchni staropolskiej, z biegiem lat pozycja to wielokrotnie wznawiana i uzupełniana przez autorkę - zagościła niemal w każdym krakowskim i galicyjskim domu.
49,90 PLN
Afrykański wygnaniec
Publikacja poświęcona zagadnieniom uchodźstwa i prawom człowieka w krajach tzw. Rogu Afryki . Konfrontacja koncepcji praw człowieka, powstałej na gruncie cywilizacji euroamerykańskiej, z realiami krajów, w których cywilizacja ta jest często postrzegana jako zagrożenie dla własnych wartości kulturowych. Warszawa 1999. wyd. I
48,00 PLN
Babilońska literatura mądrości
Omówienie i prezentacja tekstów tłumaczonych z języka akadyjskiego (pismo klinowe). Na wybór składają się utwory o różnej wadze gatunkowej: od traktatów, pouczeń i przestróg moralnych, przez dysputy, po bajki i humoreski. Odpowiadają one tzw. biblijnej literaturze mądrości, księgom Przysłów, Koheleta i Hioba; historycznie ją jednak wyprzedzają, powstały bowiem w II tysiącleciu p.n.e. Warszawa 1998, wyd. I
28,00 PLN
Babilońskie zaklęcia magiczne
Przekład z akadyjskiego i komentarz Krystyna Łyczkowska Zebrane babilońsko-asyryjskie zaklęcia, pochodzące z III-I tysiąclecia p.n.e. ukazują zadziwiającą współczesnego czytelnika mentalność starożytnych mieszkańców ziem położonych między Tygrysem a Eufratem.
25,00 PLN
Bezpieczeństwo systemów informacyjnych
Poradnik dla menedżerów, specjalistów i adeptów zarządzania ryzykiem oraz zapewniania bezpieczeństwa i ciągłości działania systemów informacyjnych.
59,00 PLN
Bóg (Nasz Pan Jezus Chrystus – osoba i życie)
Jedna z najważniejszych książek katolickich XX wieku:
61,95 PLN
Co się z czego robi i skąd pochodzi
Dostępne w 24 godziny
Co się z czego robi i skąd pochodzi. Zbiór praktycznych wskazówek dla wychowawców i nauczycieli początkowych. Reprint książki z 1913 roku.
25,90 PLN
Czołg rozpoznawczy TK-S
Ze wstępu Czołg rozpoznawczy TK-S jest chyba najlepiej opisanym pojazdem pancernym Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej. Jednak wszystkie dotychczasowe publikacje traktowały o tym pojeździe w sposób fragmentaryczny. Trudno jest wskazać taką, która opisywałaby go kompleksowo, uwzględniając wszelkie aspekty związane z jego funkcjonowaniem w strukturach WP. Dodatkowo za wyborem tego tematu zdecydowały osobiste doświadczenia Autora z tym typem pojazdu pancernego.
46,90 PLN
CZOŁG T-55AM i pochodne (T-55AD-1M, T-55AD-2M, T-55AMS)
Ze wstępu: Wybór tego tematu jest dla mnie czymś oczywistym – czołg T-55AM, to typ wozu bojowego, który trwale wpisał się w mój życiorys. Moja służba wojskowa była przez 6 lat związana z „Meridami”. Spośród wielu typów czołgów z jakimi miałem do czynienia w służbie i poza nią, ten wspominam najmilej. Ilekroć zdarza mi się odwiedzać Muzeum Wojska Polskiego, tylekroć robi mi się ciepło na sercu widząc stojące tam maszyny tego typu. Czołgi T-55AM (wszystkich wersji) stanowiły wyposażenie Wojska Polskiego przez ponad 15 lat. Ich liczba – ponad 500 egzemplarzy sprawia, że nie powinno się przechodzić obojętnie obok tego typu czołgu1. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że pomimo, iż jest to modernizacja czołgu T-55, nie powinno się go traktować jak kolejną jego wersję, ale raczej jako nowy typ. Tym bardziej, że modernizacja ta to w znacznej części polska myśl techniczna – wybiegająca znacznie w przód przed swoją epokę.
51,20 PLN
Eastern Treasure - Samouczek języka angielskiego dla średniozaawansowanych i zaawansowanych w oparciu o powieść
Eastern Treasure to dobrze znany uczniom i studentom podręcznik towarzyszący im w systematycznej nauce oraz utrwaleniu dużego zasobu angielskiego słownictwa już od ponad dziesięciu lat! Ciekawa struktura książki w formie rozbitej na części powieści motywuje do dalszego czytania oraz ciągłej nauki.
72,50 PLN