Jesteś tutaj:
Strona główna »
Nauki społeczne, demografia, polityka »
Co trzeba wiedzieć o studiach nad przyszłością
Reprezentujesz księgarnię lub wydawnictwo? Skontaktuj się z nami!  Logowanie / Rejestracja

Co trzeba wiedzieć o studiach nad przyszłością

Nauki społeczne, demografia, polityka

Cena: 35,00 PLN

Format: 170x240
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-88700-33-0
Liczba stron: 99
Autor: Karpiński Andrzej
Język: polski
Wydawnictwo: Polskie Towarzystwo Ekonomiczne
Oprawa: Miękka


Geneza tej pracy ma u swoich podstaw dwa wydarzenia.
Pierwsze to przypadkowe spotkanie, w czasie którego w rozmowie z dziekanem poważnej uczelni ekonomicznej spotkałem się z pytaniem: "Co to właściwie są te studia nad przyszłością?". Nie kryję, że wstrząsnęło to mną i uwidoczniło zarazem, jak potrzebna jest popularyzacja wiedzy o tej dziedzinie, skoro nawet wśród kadry naukowej może paść takie pytanie.

Drugie wydarzenie, które wpłynęło na powstanie niniejszej publikacji, to fakt, że po 36 latach zakończyłem właśnie swoją pracę w Komitecie Prognoz Polskiej Akademii Nauk. Okres ten wysoko sobie cenię i podzielam dumę z osiągnięć Komitetu.
Uświadomiłem sobie w związku z tym potrzebę podsumowania moich doświadczeń z uczestnictwa w pracach Komitetu, w tym również w charakterze jego sekretarza naukowego i zastępcy przewodniczącego przez kilka czteroletnich kadencji.
Na to nałożyła się świadomość krytycznej wręcz sytuacji w wykorzystaniu tego dorobku myślenia o przyszłości w Polsce. Jesteśmy pod tym względem daleko w tyle w stosunku do innych krajów, w tym nawet do znajdujących się na zbliżonym poziomie rozwoju. Sprawia to więc wrażenie, że bądź nie chcemy, bądź nie umiemy myśleć naukowo o przyszłości w skali makro.
Jeżeli to wszystko zsumować, stworzyło to we mnie silny impuls, któremu zawdzięczają Państwo, Szanowni Czytelnicy, tę pracę.
Korzystam zarazem z okazji, aby podziękować recenzentom mojej pracy. Najwięcej zawdzięcza ona Profesorowi Zdzisławowi Sadowskiemu, którego uwagi pozwoliły wzbogacić ją o nowe treści. Równie cenne były uwagi Profesora Lecha W. Zachera, zwłaszcza krytyczne. Starałem się je uwzględnić w maksymalnym zakresie.
Wyrażam też podziękowanie Redaktorowi Zbigniewowi Bartusiowi z "Dziennika Polskiego" za zgodę na opublikowanie pełnego tekstu opracowanego przez niego wywiadu ze mną na ten temat, wydrukowanego we fragmentach w styczniu 2008 r.
Czy zadania, które sobie stawiałem przystępując do pracy nad niniejszą książką, udało mi się wykonać - ocenią już sami Czytelnicy.
Ilość

Kontynuuj zakupy   do koszyka
Powiadom znajomego   Pokaż kartę produktu
Dodaj opinię

Klienci, którzy kupili: Co trzeba wiedzieć o studiach nad przyszłością, kupili również:

BILANS PŁATNICZY POLSKI. WYZWANIA I ZAGROŻENIA
Książka zawiera rozważania dotyczące różnych aspektów zwiększającego się deficytu bieżących obrotów płatniczych Polski, pokazuje także jego przyczyny oraz konsekwencje. Kilkunastoosobowy zespół autorski podjął to opracowanie w przekonaniu, że skokowo rosnący deficyt stanowi poważne zagrożenie rozwoju gospodarki i społeczeństwa.
5,00 PLN
Dyskusja o gospodarce socjalistycznej
Jeden z wniosków natury ogólnej można sformułować bardzo krótko: jak najmniej „widzialnej ręki" w życiu gospodarczym. (...)
35,00 PLN
EDUKACJA EKONOMICZNA
Prezentowana publikacja jest częścią serii wydawniczej, w której utrwalony został dorobek VII Kongresu Ekonomistów Polskich pt. "Polska w gospodarce Światowej. Szanse i zagrożenia rozwoju"
5,00 PLN
ETYKA I EKONOMIA
Relacje między etyką i ekonomią, a także miejsce komponentu moralnego w działalności gospodarczej coraz częściej stają się przedmiotem zainteresowania teoretyków i praktyków życia gospodarczego. Książka, którą oddajemy do rąk Czytelników, jest efektem współpracy ekonomistów, etyków i socjologów.
39,00 PLN
Filozofia kłamstwa
Kłamstwo nie jest czymś zwyczajnym! Jest aktem niezwyczajnym, gorszący i szokującym.
63,00 PLN
Funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Analiza efektywności ekonomicznej przedsiębiorstwa
Podręcznik do nauki modułu: Analiza efektywności ekonomicznej przedsiębiorstwa. Przygotowuje uczniów do samodzielnej analizy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa na podstawie wybranych mierników: wskaźników zyskowności brutto i netto sprzedaży, wskaźników rentowności kapitałów, wskaźników płynności finansowej.
32,00 PLN
FUNKCJONOWANIE PRZEDSIĘBIORSTWA. Zarządzanie
Dostępne w 24 godziny
Podręcznik jest zgodny z obowiązującą podstawą programową; napisany do programu nauczania dla liceum profilowanego - profil ekonomiczno-administracyjnym, blok tematyczny: funkcjonowanie przedsiębiorstwa w warunkach gospodarki rynkowej, moduł: zarządzanie przedsiębiorstwem.
53,60 PLN
FUNKCJONOWANIE PRZEDSIĘBIORSTWA. Zarządzanie. Poradnik
Poradnik jest ściśle skorelowany z podręcznikiem: "Funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Zarządzanie", wydanym w 2004 roku w dwóch częściach oraz z nowym jednoczęściowym wydaniem z roku 2005.
40,20 PLN
GOW - wyzwania dla polski
OD WYDAWCY Oddajemy do rąk Czytelników książkę, która jest wynikiem debaty na VIII Kongresie Ekonomistów Polskich. Organizowane co kilka lat kongresy ekonomistów polskich stanowią niezwykle ważne wydarzenia, dotyczące fundamentalnych problemów polskiej gospodarki i nauk ekonomicznych. Ponad 120-letnia tradycja kongresów sięga roku 1887, kiedy to polscy ekonomiści i prawnicy z trzech zaborów zorganizowali w Krakowie Pierwszy Zjazd Ekonomistów i Prawników.
39,00 PLN
Instytucje finansowe a własność kapitału akcyjnego
Książka stanowi interpretację w kategoriach ekonomiczno-socjologicznych teorii własności funduszy emerytalnych jako rezerwuarów kapitału akcyjnego korporacji.
39,90 PLN
Jak tworzyć w Polsce nowe miejsca pracy
Problematykę bezrobocia podejmuje się w Polsce w ostatnich latach bardzo często, z powodów aż nazbyt dramatycznie oczywistych. Prowadzi się wiele badań naukowych i dyskusji zmierzających do znalezienia sposobów zmniejszania bezrobocia i tworzenia nowych miejsc pracy. Niniejsza książka, która jest owocem konferencji naukowej, została wydana przede wszystkim po to, aby pokazać, że konieczna jest radykalna zmiana myślenia w przeciwdziałaniu bezrobociu.
5,00 PLN
JAKOŚĆ KSZTAŁCENIA EKONOMICZNEGO
Oddajemy do rąk Czytelników książkę, która jest wynikiem debaty mającej miejsce na VIII Kongresie Ekonomistów Polskich. Organizowane co kilka lat kongresy ekonomistów polskich traktowane są jako niezwykle ważne wydarzenia dotyczące fundamentalnych problemów polskiej gospodarki i nauk ekonomicznych.
25,00 PLN