Jesteś tutaj:
Strona główna »
Rolnictwo, leśnictwo, hodowla »
Hydrologiczne funkcje lasu w małych nizinnych zlewniach rzecznych
Reprezentujesz księgarnię lub wydawnictwo? Skontaktuj się z nami!  Logowanie / Rejestracja

Hydrologiczne funkcje lasu w małych nizinnych zlewniach rzecznych

Rolnictwo, leśnictwo, hodowla

Cena: 130,00 PLN

Format: 164x240
Rok wydania: 2008
Liczba stron: 216
ISBN: 978-83-87647-76-6
Wydawnictwo: Instytut Badawczy Leśnictwa
Autor: Jan Tyszka
Oprawa: miekka
Język: polski


Opracowanie stanowi próbę określenia zależności hydrologiczno-leśnych analizowanych w wieloletnich przedziałach czasowych z uwzględnieniem warunków klimatycznych i fizjograficznych zlewni. Autor dokonał oceny znaczenia lasu dla obiegu wody w okresie wzrostu temperatury powietrza oraz wpływu lesistości i zróżnicowania warunków siedliskowych w zlewni na ilość i jakość odpływu rzecznego, z uwzględnieniem m.in. opadu atmosferycznego, zasobności drzewostanu, głębokości zalegania wód gruntowych, spadku terenu i jego wystawy.

Postępujące od około 20 lat zmniejszanie zasobów wodnych spowodowane jest zarówno wzrostem temperatury powietrza, jak i zasobności drzewostanów oraz czynnikami antropopresji różnego typu. W pracy udokumentowano wpływ lasu na warunki hydrologiczne wyrażający się wzrostem dyspozycyjnych zasobów wodnych w zlewniach leśnych w porównaniu ze zlewniami rolnymi, co jest związane z większymi opadami nad lasem i z większą retencyjnością siedlisk leśnych. Przejawem pozytywnego wpływu lasu na warunki hydrologiczne jest m.in. ustabilizowany odpływ roczny i wieloletni oraz wzbogacony odpływu w okresie deficytu opadu.
Ilość

Kontynuuj zakupy   do koszyka
Powiadom znajomego   Pokaż kartę produktu
Dodaj opinię

Klienci, którzy kupili: Hydrologiczne funkcje lasu w małych nizinnych zlewniach rzecznych, kupili również:

Zmienność genetyczna polskich wybranych populacji sosny zwyczajnej na podstawie analiz poliformizmu DNA
Poznanie zmienności genetycznej gatunku na poziomie wewnątrz- i międzypopulacyjnym jest możliwe dzięki identyfikacji osobników i populacji na poziomie molekularnym. Bogactwo puli genowej najczęściej określane jest na podstawie częstości występowania różnych form alleli w genomie. Im bardziej zróżnicowana jest pula genowa gatunku, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia korzystnej kombinacji alleli, gwarantujących przeżywalność i przystosowanie do zmian klimatu w przyszłości.
65,00 PLN