Jesteś tutaj:
Strona główna »
Proza, beletrystyka, publicystyka »
Co mi się zrymowało i zostało
Reprezentujesz księgarnię lub wydawnictwo? Skontaktuj się z nami!  Logowanie / Rejestracja

Co mi się zrymowało i zostało

Proza, beletrystyka, publicystyka

Cena: 19,00 PLN

Liczba stron: 100
Format: 125x195
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-60660-44-7
Język: polski
Autor: Sobierajski Grzegorz
Wydawnictwo: Sowa
Oprawa: Miękka


Co mi się zrymowało i zostało, czyli: owoc gruntownej czystki w moim zbiorniku na ważne świstki.
Grzegorz Sobierajski (1930) architekt-urbanista, także składacz rymów. Nakaz pracy: wykonawstwo w którym autorytet zdobywał wiedzą, umiejętnościami i szybkim przyswojeniem sobie jędrnego, dość wulgarnego żargonu. Nie mogło być inaczej, gdy trzeba było obcować i z takimi typami:
Godzinami gorszył Grześ ze Szczecinka;
głowa łysa, broda: ruda szczecinka.
Gawędy snuł jak żywe,
gramatyk Q miał ksywę,
gdyż używał „kurwa” zamiast przecinka.

(Dziś częściej to słyszy na ulicy niż kiedyś na budowie). Były to czasy niedostatku niemal wszystkiego, w tym i papieru, więc zaczął wykorzystywać najrozmaitsze świstki do notowania tego, co nie musiało mieć kopii, także rymowanek. Okazało się bowiem, że rymowanie, tak różne od codziennych czynności, jest doskonałym sposobem odreagowywania stresów. Dwa światy. Mijały lata, zmieniło się wiele, miejsca pobytu, pracy, znajomości itd. Nie zmieniła się żona, tolerująca nawyk posługiwania się świstkami. A świstki zapisane ołówkiem okazały się materiałem zapodziewającym się. I choć okazji do pisania rymowanek nie brakowało, to nie udało się odnaleźć śladów wielu z nich. W zachowywanych jest sporo absurdalnego, rubasznego, humoru; trochę: satyry, przypomnień starych powiedzonek, impresji po medialnych zdarzeniach, a także osobistych wynurzeń. Ot taki groch z kapustą, lub misz-masz, jak kto woli. Największego skupienia od składacza rymów wymagało pisanie limeryków (czasem, tylko limerykopodobnych), terapeutycznie najskuteczniejsze: bo na końcu zadowolenie. Dzięki temu uniknął takiej gafy:
Znanemu kardiologowi ze Zbaraża
zdarzyło się coś, co rzadko się przydarza.
Uważnie wsłuchał się w tętna ton,
z radością orzekł: serce jak dzwon.
Usłyszał: - To co mam iść do ludwisarza?
Zachętami do układania rymowanek były rozbawienia i pochwały, nie tylko bliskich, ale i nieznajomych. Zdarzyło się też, że wysłany do „Gazety Wyborczej” limeryk, został wydrukowany. Więc pisał i pisze choć:
Starość.
Zżymał się dziadek: Chłopaku,
niby złota jesień, ale chyba z tombaku.


Ilość

Kontynuuj zakupy   do koszyka
Powiadom znajomego   Pokaż kartę produktu
Dodaj opinię

Klienci, którzy kupili: Co mi się zrymowało i zostało, kupili również:

Ciastkarstwo. Technologia dla szkół zasadniczych
W książce przedstawiono klasyfikację i zasady sporządzania różnego rodzaju ciast, kremów, mas oraz innych półproduktów ciastkarskich (pomad, syropów, glazur, polew, galaretek oraz przetworów), omówiono zasady zdobienia i dekorowania wyrobów, ich ocenę jakościową oraz przedstawiono schematy produkcji różnego rodzaju ciast, wafli i lodów.
59,90 PLN
Domy jednorodzinne. Konstruowanie i obliczanie
W książce ujęto całość zagadnień dotyczących projektowania konstrukcyjnego i wykonawstwa w budownictwie jednorodzinnym w świetle obowiązujących norm i przepisów budowlanych.
61,95 PLN
Fryzjerstwo
Autor przedstawia w niej techniki i metody pracy fryzjera damskiego i męskiego, ze szczególnym zaakcentowaniem umiejętnego stosowania najnowszych technik trwałej ondulacji, barwienia i rozjaśniania oraz pielęgnowania włosów i skóry głowy.
45,20 PLN
Gdzie miłość leczyła trąd - Damian de Veuster 1840 - 1889 - opatrznościowy człowiek Hawajów
Damian de Veuster (1840-1889), któremu poświęcony jest ten tomik, dobrowolnie udał się na hawajską wyspę Molokai, aby pomóc swym bliźnim i zanieść radosne posłannictwo najbiedniejszym z biednych.
20,00 PLN
Konstrukcja i modelowanie odzieży ciężkiej
Omówiono w nim zasady konstrukcji i modelowania odzieży ciężkiej damskiej i dziewczęcej oraz męskiej i chłopięcej dla różnych typów figur.
63,00 PLN
Nadzieja zbawienia dla wszystkich. Od eschatologii lęku do eschatologii nadziei
W obliczu spraw ostatecznych wszyscy stajemy z drżeniem i bojaźnią.
30,00 PLN
Ogrzewnictwo, wentylacja, klimatyzacja
W podręczniku podano teoretyczne podstawy spalania, zasady ruchu i wymiany ciepła, rodzaje i sposoby ogrzewania pomieszczeń.
91,40 PLN
Rysunek zawodowy dla zasadniczych szkół fryzjerskich
W książce podano najważniejsze wiadomości z rysunku technicznego oraz zasady liternictwa, rysunku geometrycznego i odręcznego. Ponadto omówiono znaczenie barw i formy fryzury z podkreśleniem indywidualnych cech urody oraz tuszowania jej wad. Książka przeznacozna dla uczniów kl. I zasadniczej szkoły zawodowej, zawód - fryzjer.
39,40 PLN
Tak było w Bieszczadach
Walki polsko-ukraińskie 1943-1948
107,10 PLN