Jesteś tutaj:
Strona główna »
Rolnictwo, leśnictwo, hodowla »
Badania hydrologiczne w leśnych zlewniach sudeckich
Reprezentujesz księgarnię lub wydawnictwo? Skontaktuj się z nami!  Logowanie / Rejestracja

Badania hydrologiczne w leśnych zlewniach sudeckich

Publikacja stanowi podsumowanie kilkunastu lat badań i obserwacji procesów hydrologicznych i erozyjnych w rejonie Sudetów. Wieloletnie badania hydrologiczne w zlewniach potoków sudeckich (potoki: Czerniawka, Płóczka i Ciekoń) wykazały negatywne skutki wylesień w obszarach górskich, w postaci zmian w obiegu wody, tzn. zwiększenia odpływu wody ze zlewni, skrócenia czasu formowania się i trwania wezbrań, a także ich zwiększenia. Usunięcie pokrywy roślinnej oraz mechaniczne uszkodzenie gleby przyczyniają się do zwiększenia spływu powierzchniowego i tym samym zapoczątkowania procesów erozyjnych.

Od 1998 roku obserwowano obniżanie się – bardziej wyraźne w półroczach letnich – odpływów średnich i wysokich. Przykładem pozytywnego wpływu wzrostu zalesienia zlewni na zmiany odpływu jest zlewnia potoku Ciekoń. Świadczy o tym malejący trend odpływów średnich i wysokich z półrocza letniego. W ostatnich latach obserwuje się poprawę warunków rozwoju drzewostanów, zarówno w tej, jak i innych zlewniach sudeckich, czego objawem jest stopniowy powrót reżimu rzecznego do równowagi hydrologicznej. Od końca lat dziewięćdziesiątych obserwuje się także systematyczne zmniejszanie się zakwaszenia i zanieczyszczenia opadów oraz potoków w Sudetach.
Ilość

Kontynuuj zakupy   do koszyka
Powiadom znajomego   Pokaż kartę produktu
Dodaj opinię

Klienci, którzy kupili: Badania hydrologiczne w leśnych zlewniach sudeckich, kupili również:

Alicja w Krainie Czarów
Alicja w krainie czarów to książka od dziesięcioleci należąca do ścisłego kanonu literatury światowej - nie tylko tej dziecięcej. Jej znajomość, także dzięki licznym opracowaniom adresowanym dla dzieci - w tym filmom i animacjom - jest powszechna niemal na całym świecie.
24,00 PLN
Homo mysticus hinduizmu i islamu
Dostępne w 24 godziny
Doświadczenie mistyczne uznawane jest w wielu religiach za jeden z najdoskonalszych dowodów istnienia Absolutu.
32,00 PLN
Mały matematyk
Tę książkę stworzyliśmy z myślą o pierwszakach. Jest to doskonałe uzupełnienie każdego podręcznika. Dzieci, które potrzebują dużo ćwiczeń, znajdą tu ciekawe zadania, a szukające wyzwań bystrzaki potrudzą się, rozwiązując łamigłówki. Zadania trudniejsze, wykraczające poza podstawę programową, zostały oznaczone gwiazdką.
20,00 PLN
Pożary i zgliszcza
Klasyka prozy
37,00 PLN
Procesy hydrologiczne i erozyjne w leśnych zlewniach górskich
Publikacja zawiera analizę wyników badań hydrologicznych i erozyjnych prowadzonych w czterech zlewniach leśnych w Sudetach i w Karpatach w kontekście w celu określenia zmian podstawowych czynników bilansu wodnego zlewni, jakości wody i zjawisk erozyjnych wskutek zmian pokrycia roślinnego w warunkach restytucji lasów (Sudety) i w warunkach wymierania lasów (Karpaty) w obszarach dotkniętych klęską ekologiczną. Proces zamierania lasu w Sudetach, zapoczątkowany w końcu lat 70. ubiegłego wieku, na początku lat 80, osiągnął wymiar klęski ekologicznej.
56,00 PLN
Rysunek w arteterapii
Rysunek jest pewnego typu fenomenem, zarówno jako medium w twórczości, w sztuce, ale również jeśli chodzi o definiowalność tego pojęcia. Nie ma jednej, jednoznacznej definicji rysunku. Wręcz przeciwnie: mamy do czynienia z nieprawdopodobną ilością znaczeń tego pojęcia. Artyści, krytycy, pedagodzy w różny sposób pojmują formę i znaczenie rysunku i w różny sposób określają to medium.
34,00 PLN
Serce
Serce. Jedna z najbardziej wzruszających opowieści dla dzieci. O szczerej przyjaźni. O miłości do rodziców. O sympatii do nauczycieli. Książka pełna mądrej dydaktyki, napisana na tle wydarzeń historycznych, kształtująca charakter i podkreślająca pozytywne emocje. Książka pamiętnik. Książka jak wyznanie. Książka jak szczera spowiedź dorastającego chłopaka. Książka – piękny prezent od Amicisa dla dzieci.
30,00 PLN
Skup i sprzedaż wierzytelności przez banki
W książce autorka skupiła się na najważniejszych problemach związanych z obrotem wierzytelności bankowych, przy czym praca nie zawiera rozważań natury prawnej, lecz przedstawione są w niej najbardziej istotne informacje praktyczne.
36,75 PLN
Uczę się mnożyć i dzielić
Blok zawiera zestaw ćwiczeń, dzięki którym dzieci rozwiną zręczność manualną, nauczą się rozpoznawać i pisać cyfry, litery oraz całe wyrazy, rozumieć i tworzyć proste zdania, kreślić linie i rysować proste figury, nie będą miały kłopotów z tabliczką mnożenia,
17,00 PLN
Zrozumieć psi język
Anna Rahn – z wykształcenia biolog, anglista, technik weterynarii i zawodowy trener psów. Posiada doswiadczenie w pracy z ssakami morskimi, wolontariuszka w schronisku dla zwierzat.
42,00 PLN